Ulánbátar (Mongolsko)

Ulánbátar

Ulánbátar, Zimní palác

Ulánbátar, Zimní palác

Ulánbátar je hlavním a největším městem Mongolské republiky, rozlohou obrovského, avšak počtem obyvatel malého středoasijského státu, ležícího mezi Ruskem a Čínou. Mongolská metropole se nachází v severní části střední oblasti země, v nadmořské výšce kolem 1 300 metrů, v údolí řeky Tuul. Historie města sahá do poloviny 17. století, kdy zde buddhisté založili klášter. V současnosti je Ulánbátar suverénně nejdůležitějším hospodářským, politickým, kulturním a intelektuálním centrem Mongolské republiky. Na jeho území žije a pracuje zhruba milión lidí, což představuje třetinu ze všech obyvatel státu. Ulánbátar je rovněž významným dopravním uzlem, neboť má železniční napojení jak na transsibiřskou magistrálu, tak čínskou železniční síť. Až do první poloviny 20. století tvořily město zejména jurty a dřevěné či hliněné stavby, mezi nimiž vynikaly duchovní buddhistické stavby se zlatými věžemi. Od 30. let zde začala výstavba ovlivněná sovětským stylem. Osou nové výstavby se stala dvacetikilometrová třída Míru. Podél níž byly postupně postaveny (tehdy) moderní výškové budovy úřadů, obchody i byty. Na centrálním náměstí vyrostl obrovský pomník a mauzoleum revolucionáře Süchbátara, vládní budovy, opera, národní divadlo a hotel Altaj. Centrum města obepíná okružní ulice, podél níž je vystavěno univerzitní městečko.

Poloha

Poloha: sever centrálního Mongolska

Souřadnice: 47° 55′ SŠ, 106° 55′ VD

Plocha: 4 704 km2


Obyvatelstvo

Populace: 1 190 400

Ulánbátar - poloha na mapě
 
Publikováno: 21.02.2012
Aktualizováno: 27.03.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Ulánbátar

15.02.2013 10:43 Martin Vorel
---.insidea.cz

Zdravím. V Ulaanbaataru jsem strávil rok svého života. Na webu blo-gros.info jsem zveřejnil několik map UB www.blo-gros.info

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2021 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist